Sebamotivácia je ako snehová vločka. Na základe niečoho vzniká a náročná na prežitie.

Autor: Marek Bachraty | 5.1.2017 o 18:41 | (upravené 6.1.2017 o 19:20) Karma článku: 2,82 | Prečítané:  395x

Zle namierená motivácia je ako cukrík. Jej účinok môže byť sladký, môže sa aj priberať. Sebamotivácia chutí ako citrón. Naučiť sa jesť kyslú chuť citróna je drina. 

Sebamotivácia sa kreuje od detstva  v škole, počas výstupov na vrcholky hôr a pri športových výkonoch. Formuje sa v práci, pri životných zážitkoch alebo pri obyčajných prehrách a výhrach. Buduje sa počas celého života pri pohybe a životnom cykle. Nemyslím si vôbec, že získať sebamotiváciu je možné školením, sedením s koučom alebo čítaním motivačnej literatúry. Hľadať ľahšiu cestu chápem a plne si ju uvedomujem. Ja som sa vždy zaujímal o zážitok. Mať nejaký emočný základ v sebe, ktorý na základe niečoho vznikol.

Fyzický a mentálny pohyb ako zdroj energie

Záťaž pre získanie sebamotivácie je dôležitá. Sám sa viem vyhecovať, keď som už niečo zažil, videl, vyskúšal, prehral, vyhral, plakal, smial sa, utekal, padol, vstal a niekde mrzol.  V skratke by som to charakterizoval asi tak, že telo si prešlo všetkými emóciami alebo pocitmi. Čo to s nami robí? Viac sa cítime a poznáme. Niečo sme zažili.

Strach a pozitívne riziko

Byť v riziku neznamená, že skáčem do rokliny v Tatrách bez padáka.  Strachom nemyslím, že pôjdem do Somálska bojovať s puškou. Píšem o pozitívnom riziku a o strachu ako úplne normálnej ľudskej vlastnosti s ktorou treba pracovať. Skúšať pokroky v práci, nebáť sa navrhnúť šéfovi môj pracovný postup, extravagantne sa obliekať, byť pilot v lietadle, zachraňovať ľudí pri havárii, vyberať si ťažkých súperov, dať sa na box, zdolať Mont Blanc ťažšou cestou, jesť citrón, cvičiť s vlastnou váhou, darovať veci, jesť menej, byť doktor, predávať mojím menom. Píšem vlastne o náročnejších cieľoch. So strachom sa dá veľmi dobre pracovať pri budovaní osobnosti. Strach je pocit a rešpekt.  Sebamotivácia sa výborne buduje v horách. Tam sme maličkí ako špendlíková hlavička. Učiť sa nezľaknúť je veľmi dôležitým cvikom pri budovaní sebamotivácie.

Žiť striedmo a udržovať sa

Páči sa mi výrok Schwarzeneggera. ´´Vždy som jedol stredne veľké porcie mäsa.´´ Žiť striedmo je dnes veľmi ťažké zvlášť v dobe, keď sme všetci vystavení obrovskej dostupnosti tovarov a služieb. Zo snehovou vločkou je to jasné.  Zvýši sa teplota a roztopí sa. Podmienky prežitia sebamotivácie v nás sú striktné. Udržovať dobrý stav je náročné. Jesť striedmo, namiesto sladkostí citrón, hýbať sa, nebrať lieky a zaťažovať viac hlavu. To všetko je riadna porcia driny. Stále na pozore. Stačí málo, aby sa vlastnosť roztopila.

Moje postrehy z praxe

Častá motivácia zamestnancov škodí. V bode zlomu sa práve oni sami nevedia motivovať.

V silnej konkurencii si vypestujeme dravosť a schopnosť naučiť sa ako prežiť.

V kríze sa ukáže, aký sme silní.  Keď sa prehráva treba zabrať, keď sa vyhráva treba zlepšovať. Recesiu treba vystihnúť v dobrom okamihu a použiť na budovanie.

Ľudia so sebamotiváciou mohli zažiť syndróm vyhorenia.

Objektívne posudzovaná kritika sa vždy oplatí.

Udržovať dôležité návyky a vlastnosti nie je med lízať.

Niečo na záver

Vyberám zopár slovíčok, ktoré som použil v blogu. Trpký, mentálny a fyzický pohyb,  náročný, pocit, strach, riziko, striedmo, nezľaknúť sa a drina. Všimnime si, že takmer nikde neuvádzam sladké a nenáročné veci. Asi preto je nadobudnúť silnú sebamotiváciu tak ťažké. Nepíšem o sladkých a citlivých veciach, preto je blog skôr mierený pre mužov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?