Slovenské rodinné firmy do toho!

Autor: Marek Bachraty | 5.12.2016 o 18:58 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  734x

Verím, že naša spoločnosť bude v budúcnosti podporovať slovenskú produkciu. Krátky blog som napísal vzhľadom na situáciu, s ktorou aspoň ja bojujem na Slovensku. 

Približne po 25 rokoch prichádza ku generačnej výmene majiteľov podnikov. Ľudia, ktorí zakladali firmy po prevrate  pomaličky prekračujú hranicu 60 rokov. Transfer na novú generáciu nie je vôbec ľahký. Je dôležitý z pohľadu úspešnosti Slovenska v budúcnosti. Rodinné firmy nemajú na Slovensku svoju históriu vplyvom predošlého režimu. Zdravá spoločnosť by si mala zakladať na malých a stredných podnikoch. A práve rodinné podniky sú kreované z menšieho počtu zamestnancov. Na Slovensku mám v poslednom čase dojem, že čo je veľké a medzinárodné valcuje úplne všetko. Žiaľ, na úkor veľa vecí.

Výhoda rodinných podnikov

Ozdobou rodinných podnikov je fakt, že neprepúšťajú zamestnancov a neznižujú tvrdo náklady.  Naopak, svojou kreativitou prijímajú nových ľudí a tvoria hodnoty v spoločnosti. Potenciál rodinného podniku je nevyčerpateľný. Majú sebavedomie a ľahký rozhodovací proces. Vzájomná súhra jednotlivých členov rodiny vzbudzuje dôveru. Pozitívny vplyv na spoločnosť je určite viditeľný. Pevne verím, že rodinným firmám sa bude dariť výborne.

Môj postreh

Minulý rok som brázdil cesty vo Francúzsku. Prešiel som  4000 km cez stred krajiny a Normandiu. Úžasné vidieť, že ľudia kupujú autá značky Peugeot. Pozrieme sa na Japonsko, kde nájdeme 16 generačné súkromné hotely. V Európe môžu byť príkladom Taliani, kde nájdeme dostatok rodinných podnikov. Akokoľvek by krachol finančný systém v krajine, naše vlastné prežije vždy.

Moja skúsenosť:

Zo skúseností  napíšem, že v poslednom čase sa stretávam s obrovským lobingom niektorých zahraničných firiem. Vytláčajú slovenské. Majú finančnú silu, mocných ľudí a  politickú podporu. Určitý počet  zahraničných firiem si na Slovensku doťahuje menšie vlastné firmy ako dodávateľov na rôzne služby. Slovenská firma je tak vytlačená a systém jej znemožňuje podnikať. Mám prechodený takmer každý kút západného Slovenska. Viem o čom píšem. Často mám pocit, že tu už nezostalo po Slovákoch nič. Píšem hlavne o priemysle, poľnohospodárstve a logistických centrách.

Rodinné firmy a naše vlastné slovenské firmy považujem za dôležitý prvok fungujúcej ekonomiky. Verím, že raz  budem prechádzať mestom a uvidím 10 slovenských reštaurácií. Dám si v nich bryndzové halušky (nie polotovar prosím), kúpim si slovenské hodinky, auto a aj tie naše zemiaky v obchode.

Marek Bachratý

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?