Aljaška

Autor: Marek Bachraty | 3.9.2013 o 18:30 | (upravené 11.10.2013 o 21:13) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  857x

Samotné meno Aljaška môže v nás evokovať divočinu, v ktorej žijú medvede grizly a vlci, sú tam vysoké hory zahalené do hmly a holá drsná tundra. Ak ste z väčšieho mesta a necestovali ste po niečom ako je Aljaška, je to skôr mýtus ako skutočnosť. Chcel by som Vás týmto blogom previesť cez krajinu, ktorá je jednou z posledných skvostov prírody.

Aljaška je najrozľahlejším územím Únie, a na pochopenie vysvetlím, že jej rozloha je dva krát väčšia ako Texas s počtom obyvateľov 700 000. Táto zem patrí všetkým obyvateľom tejto krásnej krajiny a je pod kontrolou štátu alebo domorodých obyvateľov. Aljašskí pôvodní obyvatelia tvoria zhruba 20 % z celkového počtu obyvateľov. Eskimákov môžeme rozdeliť do niekoľko poddruhov. Hlavné skupiny tvoria Inupiaté a Yupikovia.

Samotná zem a krajina je drsná, ale pre cestovateľa fantastická. Jedným zo super zážitkov je vidieť majestátnu horu McKinley (6193m), na ktorú je najkrajší pohľad z jazera Kettle v národnom parku Denali. Totálny šok ponúka nečakané stretnutie medveďa, a nakoľko som toto stretnutie zažil, odporúčam sa pripraviť vopred a zachovať pokoj a rozvahu. Skvostom sú tak isto obrovské ľadovce, ktoré sú iste pomaly topiace sa. Mohutné sopky ako Illiamna, ktorá je vidieť z polostrova Kenai, dávajú sem a tam o sebe vedieť.

 

Foto_01_mc_kinley1.jpg

Späť ale k Denali. Tento národný park si získal moje sympatie. V parku existuje len jedna cesta -  dovnútra a von. Neponúka sa žiadny hotel, žiadne jedlo, žiadna voda a žiadna sprcha. Ak ste hladní, môžete z parku odísť. Taktiež som si uvedomil, že na Slovensku by z takéhoto národného parku spravili jeden veľký business rezort - Vysoké Tatry -  na ktorom by sa vyberalo parkovné do súkromných rúk a stavali by sa luxusné hotely finančných skupín. Úctivá poklona manažmentu národných parkov, ako udržujú krajinu čo najviac divokú.

Pri prechádzkach cez park môžete natrafiť na nebezpečného losa. Najlepšou obranou pri stretnutí s týmto zvieraťom je schovať sa za kríky alebo strom. Je to skutočne obrovské zviera, z ktorého ide strach a Vy máte rešpekt. V kempingu Igloo národného parku Denali môžete stretnúť medveďov a losy, a pritom je to tam absolútne bežná vec. Ešte na margo nečakaného stretnutia s medveďom. Kto chce vidieť medveďa vo vzdialenosti 25m, vrelo to neodporučujem pre zachovanie bežného srdcového rytmu a vyhnutiu sa srdcového infarktu. Z auta alebo autobusu sa medvede fotia ľavou zadnou, zoči voči ho neodfotíte, nebudete totiž vedieť ako.

foto_02_los.jpg

Aljaška nám dáva najlepšie podmienky na chytanie rýb. V každej rieke a zálive je plno rýb a od júla začínajú migrovať hore prúdom lososy. Rybárčiť o druhej hodine v noci je zážitok. Pozor na nekonečný slnečný svit, dajte si pohov a poriadne sa vyspite. Odporúčam si zobrať niečo na zakrytie očí, aby ste mali aspoň raz pocit tmy.

Po horách zídeme do nižšie položených oblastí a uvidíme drsnú tundru. Na ceste cez Dalton Highway k Severnému ľadovému oceánu sa rozprestiera holá krajina, ktorá  je rozprestretá nad hranicou lesa a vďaka silnému vetru a chladu tu neexistuje vegetácia.  Je krásne pozorovať divé husi a kačky na ceste do teplých krajín. Dostaneme sa až k pobrežiu Severného ľadového oceánu, kde sa chodí veru tvrdo pracovať. Ťažba nerastných surovín je zdrojom obživy pre obyvateľov z južnejších častí.

foto_03_ocean.jpg

Ak si myslíte, že Aljaška je len o lození a lyžovaní, mýlite sa. Napríklad umenie na Aljaške je neuveriteľne rôznorodé. Výtvarné umenie a hlavne vyrezávanie kresieb do dreva je absolútne najkrajšie. Svetovo uznávaný Nathan Jackson a jeho výrobky z dreva sú famózne. Z mrožích klov vyrábajú Inupiatovia rôzne predmety a predávajú ich na trhoch.

Poľnohospodárstvo a Aljaška? Nižšie položené územia nám ponúkajú gigantickú zeleninu! Veľké polia nájdeme pri Mat - Su - Borough. Vďaka slnečnému svitu dorastá zelenina v týchto oblastiach do neskutočných rozmerov. Pracovať na poli a vykopávať gigantickú cukinu alebo mrkvu vám teda dá riadne zabrať. Rekord udáva až 9 kilogramovú mrkvu.

V strede Aljašky budete prechádzať cez turistické mestečko Fairbanks. Miestne univerzity ponúkajú mnoho výhod a o zahraničných študentov, ktorí využívajú štipendiá, je tu veľký dopyt. Toto komunikačné centrum je taktiež aj zásobovacím strediskom a mesto je porovnateľné s hlavným mestom Aljašky - Juneau. V prípade, že máte radi psov, prídete si na svoje. Slávny závod Iditarod sa koná každý rok a meria 1850 km. Je to obrovská drina pre vodiča a taktiež pre psov.

Ohromné bohatstvo prírody si uvedomíte vtedy, ak sa dostanete na Kodiak ostrov. O Kodiaku som už písal v predošlom blogu (Učíme sa surfovať s veľrybami). V múzeu pri pohľade na ukážky z prírodnej katastrofy z roku 1964, kde olejová škvrna z tankeru zničila všetko živé, si uvedomíme, že by sme sa mali správať tak, aby sme neohrozovali faunu a flóru.

foto_04_kodiak.jpg

Aljaška je obrovskou inšpiráciou. Ľudia Vám dávajú veľa energie. Miestnych obyvateľov považujem za veľmi múdrych, šťastných a usmievavých ľudí. Taktiež vrelo odporúčam troška nižšieho komfortu a ísť do odľahlejších území. Tam, kde sa človek dotkol prírody, neuvidíte absolútne nič originálne.

foto_05_orol.jpg

 

Odporúčania na cestu:

 • Omočte si nohy v Severnom ľadovom oceáne
 • Repelent
 • Slivovicu pre miestnych obyvateľov
 • Oblečenie od 0 stupňov až po + 28 stupňov v letných mesiacoch
 • Kvalitný stan a hrubšiu karimatku
 • Zápisník, čo ste všetko videli a zažili - bude toho veľmi veľa
 • Odporúčam poriadny objektív na fotenie zvierat
 • Aktívny zážitok: turistika v odľahlejších územiach
 • Kanoe na polostrove Kenai
 • Cestovať počas mimo sezóny (máj, september)
 • Vychutnať si rannú kávu na ostrove Kodiak a tiež pohľad na rybárske lode
 • Semináre v národnom parku Denali
 • Pozorovanie polárnej žiary v zimných mesiacoch z termálneho kúpaliska
Na záver ešte dva pozoruhodné obrázky. Osobne nerozumiem cestnému značeniu na Dalton Highway k Severnému ľadovému oceánu. A taktiež na Kodiaku sú rozstrieľané dopravné značky popri ceste. Fakt na zamyslenie a pritom na Kodiaku neexistuje kriminalita.

foto_06_corner.jpg

foto_07_znacka.jpg


Ďakujem Borke a Martinovi, že som s nimi mohol cestovať po Aljaške.

Marek Bachraty

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?