To je Amerika!

Autor: Marek Bachraty | 2.11.2012 o 20:43 | (upravené 2.11.2012 o 22:27) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  854x

Ak chcete zážitok, vidieť niečo nezvyčajné, treba sa vybrať na juhozápad USA.  V Nevade tomu hovoria Piramide Lake, kde miestne spoločenstvo Indiánov nepozná veľký prílev turistov. Na začiatok troška histórie. Juhozápad USA v 10 a 11 storočí bol pre ľudí juhozápadnou oblasťou s potencionálom pre rozvoj poľnohospodárstva. V roku 1803 štát kúpil veľké časti juhozápadu kontinentu vo vlastníctve štátu Louisiana. To nebolo ani zďaleka všetko, pretože v roku 1848 štát požadoval odkúpenie ostatnej pôdy podľa dohôd, ktoré končili práve s koncom americko - mexickou vojnou. Myšlienka pre impérium voľnosti a slobody, kde Američania mohli žiť čestný a poctivý farmársky život bola stále živá a taktiež predmetom viacerých stretnutí a rokovaní na území USA. Dnes je táto časť kontinentu nekonečná, od jazier z krásnou čistou vodou, cez vysoké pohoria a vyprahľé miesta, až po lyžiarské strediská, ktoré obkolesujú tyrkysovo čisté vody miestnych jazier. Juhozápad Spojených Štátov Amerických - Nevada, Utah, Arizona, Nové Mexiko sú skutočne lákadlom pre milovníkov cestovania. Nevada je skutočne štátom s veľkými kontrastmi.

To jazero nenájdeš len tak

Pyramide Lake patrí do rezervácie Indiánov, takže budete mať vcelku pekný kultúrny zážitok. Hneď pri vstupe Vás uvíta veľmi stará Indiánka, ktorá pradie koberce pre turistov. Pekne sa na vás usmeje (predavačky z nákupných centier by mali k nej ísť na školenie! Jedna za druhou! Povinne!) Odstup a rešpekt voči ich kultúre určite doporučujem. V skutočnosti veľmi milí ľudia, nepokazení svetom peňazí a materializmom budú pre vás inšpiráciou ako žiť s prírodou v miestnych oblastiach. V lete dosahujú teploty aj 45 stupňov, a v zime mínusové hodnoty nie sú ojedinelé.

foto01_big.jpg

 

Ešte by som rád vysvetlil, čo je to vlastne Indián. Pôvodní obyvatelia Ameriky sú ázijského mongoloidného pôvodu. Prapôvodní obyvatelia začali osídľovať Ameriku asi pred 45 000 rokmi cez Beringov prieliv a Aljašku. V skratke J.

 

foto02_big.jpg

foto03_big.jpg

 

Ako prvý Američan našiel Pyramid Lake John C. Fremont v januári 1844. Jazero je pomenované podľa ihlanovitých vápencových výrastkoch, ktorých je tu veľké množstvo. Jazero je veľmi plytké, s teplou vodou a alkalické. V tom jazere je veľká krása, jednoduchosť, doslovne primitívna krása, cítiť z neho veľkú silu.  Jazero bolo v minulosti zdrojom potravy. Ako prišli prví bieli ľudia, stalo sa zdrojom businessu. Za 6 mesiacov sa vylovilo viac než 100 ton pstruhov. Na začiatku 20 storočia sa dokonca najali špeciálne lode na výlov pstruhov, ktoré mali zásobovať odľahlé púšťne oblasti Nevady, kde pracovali robotníci pri ťažbe nerastných surovín.

foto04_big.jpg

Kultúrne zvyklosti Indiánov sú na území USA rozdielne. Iné zvyklosti nájdete na východe, v strede Ameriky a iné som pozoroval priamo pred mojimi očami. Kmene si zachovali svojú tvár až do dnes a stále môžete pozorovať v týchto oblastiach zachovalé zvyky indiánskych skupín Paiute, Ute and Shoshoni. Bohaté dedičstvo si zachovali do dnes, bol som pri tom a odporúčam. Maľovanie pieskom má hlboký kultúrny význam, ktorý je hlavne spojený s Navajskou mytológiou. Najčastejšou témou pre takéto maľovanie boli posvätné hory. Pôvodní obyvatelia verili, že každý človek je prirodzený tvor, tak ako napríklad vlk alebo orol. Symboly vlkov a orlov sa používali taktiež v spojení s astrológiou. Toto skutočne predstavuje ich hlbokú kultúru.

 

Skutočná Amerika je Pyramid Lake, ktoré nenájdete v knihách. Musíš mať intuíciu pre cestovanie, hlad po objavení skutočnej destinácie, kam nechodia všetci.

*Pyramid Lake som navštívil dňa 11. Septembra 2008. Hrdosť Ameriky je skutočne veľká, ešte aj tu zopár Američanov zapichlo vlajku pred karaván. Prajem vám rovnaké cestovateľské zážitky! Spoznaj pravú Ameriku – hrdú, originálnu a divokú. Kiež by som takýto blog raz mohol napísať o Slovensku – hrdé, originálne...... . Aspoň máme Slovensko divoké, populácia nám akosi tmavne v posledných rokoch J.

Ps: hamburgre v miestnych minipotravinách nepredávajú J.

 

foto05_big.jpg

foto06_big.jpg

 

foto07_big.jpg

 

Marek Bachratý

Cestovateľ

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?