Zdraví Vás srdce Polynézie!

Autor: Marek Bachraty | 3.10.2012 o 18:55 | (upravené 3.10.2012 o 20:03) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  840x

Keď vstúpite na ich územie, tak vás srdečne pozdravia – ,,talofa´´.Jej brehy rastú prudko z oceánu a ostrov je obklopený perleťovými azúrovými lagúnami. Hrdosť na vlastnú kultúru, ktorú by im ich vzdialení susedia z ostrovov Hawai alebo Nového Zélandu mohli závidieť. Potápanie  cez tyrkysovo zafarbené lagúny, odpočívať pod palmou a popíjať kokosové mlieko, predierať sa cez prales hľadajúc sopečné kráteri, objavovať pradávnu kultúru pôvodného obyvateľstva, alebo objavovať izolované vodopády, to všetko je ostrov času – Samoa (nemýľte si ju s Americkou Samoou).  Ak sa niekoho spýtate, what time is it? (koľko je hodín?), dostanete práve odpoveď ´´anytime´´ (hoc koľko).

 

Samoa je a bola pre mňa veľkým lákadlom popri komerčných Fiji alebo Cook ostrovoch. Mal som hlboký odklon cestovať napríklad na Americkú Samou, ktorá ma absolútne nelákala. Cestu som naplánoval začiatkom roka 2007 a v apríli toho roka som vyrazil zo Sydney leteckou spoločnosťou Virgin Blue do hlavného mesta Apie cez novozélandský Auckland.

 

Samoa

 

Samoanské hrdé ego ,,Fa´a´´ je viditeľne veľmi striktne zabudované do duše  ľudí a tradičná etiketa ich oblečenia je viditeľná hneď pri výstupe z lietadla. Maximálny rešpekt pred ich kultúrou by mal byť samozrejmosťou každého cestovateľa. Širšia rodina v Samoanskom ponímaní ,,Aiga´´ je hlavnou podstatou pochopenia ich myslenia. Každá ,,Aiga´´ je pod vedením Matai, čiže reprezentanta rodiny pre ,,fono´´ obecného zhromaždenia. Matai je volený dospelými členmi ,,Aiga´´. Obecné zhromaždenie ,,fono´´ tvoria všetci Matai reprezentanti, ktorí sú členmi všetkých ´´Aiga´´ (širšia rodina) združených v osade alebo obci. Na vrchole tejto pyramídy sedí ´´Ali´i (najvyšší šéf). Pre lepšie pochopenie : každá obec alebo osada má jedného ,,pulenu´u,, tj. kombináciu majora a policajného šéfa a plus ´´tulafale´´ tj. hovorcu. ´´Pulenu´u´´ pracuje pre obec a tak isto komunikuje s vládou.  ´´Tulafale´´ je spojnicou medzi najvyšším šéfom ´´Ali´i´´ a občanmi. Tak, ak by som si mal predstaviť, že každá rodina v hocijakej obci na Slovensku by mala mať reprezentanta v obecnom zastupiteľstve, by bolo veľmi pekné. Až s radosťou sa na nich pozerá, ako dôsledne riešia veci verejné bez akejkoľvek papierovej dokumentácie.

 

Kultúra Samoa

 

foto04_big.jpg

 

Moji sprievodcovia Sonny a Bruce, ktorých som si najal v hlavom meste Apia boli skutočne asi čerešničkou na torte. Sonny, veľmi príjemný  a usmievajúci muž s výbornou angličtinou bol vodcom celej výpravy. Bruce ako otec 9 detí so 145 kilogramami fungoval ako šofér. Sonny a Bruce boli základom, aby som pochopil ich mentalitu a životný štýl. Bez nich by som nikdy nepochopil tento ostrovný štát, jeho kultúru, ľudí a ich myslenie a spôsob života. Perfektne sa navzájom dopĺňali a vytvorili úžasnú dvojicu.

 

Sonny

 

Počnúc hlavným mestom Apia, v ktorom každý chodiaci človek popíja  kokosové mlieko a Coca Colu, cez menšie osady to bol vcelku veľký kultúrny zážitok. Apia je taktiež jedným jediným prístavom a miestom zároveň, odkiaľ sa lode približne každých 14 dní vydávajú na odľahlé a pomaly miznúce ostrovy Tokelau (vplyvom rastúcej hladiny oceánu, 20 hodinová plavba). Na športovom terénnom aute sa vydávam z Apie po ostrove Upolu. Hornatosť ostrova dáva autu poriadne zabrať. V strašných horúčkach sedím v aute a verím, že už čoskoro budeme v prvom rezorte. Aklimatizácia potrvá dlhšie, vysoké teploty a boľavé hrdlo ma privádzajú do šialenstva. Z kapse vyťahujem posledný ibuprofén a verím, že sa to skončí. Po  5 hodinách sa dostávam k východnej časti ostrova – Lalomanu, Ulutogia, Mutiatele osady. Silne bijúce zvony na miestnych kostoloch v podvečer nie sú ničím výnimočným. Čakanie na ´´Gong´´, čiže hlasného bijúceho  upozornenia, približne medzi šiestou hodinou a siedmou hodinou večer. Práve vtedy, by ste mali odložiť všetky svoje povinnosti, posadiť sa a čakať na ďalší ´´Gong´´´, po ktorom sa môžete pustiť do svojich denných činností. V samoanskej reči sa to volá ´´Sa´´, čiže akýsi kultúrny zvyk , založený na kresťanstve.  Nádherné pláže a sympatické malé ostrovčeky Aleipata dávajú ten správny nádych okoliu.  Spoločnosť robia  túlavé agresívne psy, ktorých je tam veru neúrekom. Domáce ošípané sa len tak potuľujú po cestách a domoch, je to úplne normálne, ak sa sprchujete, a príde sa na vás pozrieť malé prasiatko. Zvierat býva veru hodne na ceste okolo ostrova. Bruce je skúsený šofér, ale žiadny ohľad nad voľne pohybujúcimi sa prasaťami po ostrove. Jedno zrazené, druhé zrazené, tretie, atď., a keď sa ho spýtate, že čo to urobil, tak ľahkou flegmatickou odpoveďou vám odpovie :  menej alebo viac prasiat, to je jedno.

 

foto06_big.jpg

 

V Lalomanu rezorte sa zoznamujem s Ali´´im, ciže najvyšším tzv. šéfom v osade. Uvítacia ceremónia nemá obdobu, desať krát podanie ruky a priateľský pozdrav mi ešte vylepšujú náladu. Zhovárame sa o fungovaní miestneho spoločenstva. Sonny a Bruce taktiež patria k členom miestnej osady. Postavenie a úloha ľudí je veru rozdelená do určitých kategórií, z ktorých im plynú rozdielne úlohy. Pre zabezpečovanie resp. staranie sa o potraviny sú  poverení úlohou ,,Aumaga´´, zväčša sú to muži. Potom je tu spoločnosť  nevydatých žien a vdov ´´Aualuma´´, ktoré zabezpečujú pohostinstvo (zväčša pre turistov) a vyrábajú výrobky ako  šatstvo a rôzne ozdoby. Vydaté ženy ´´Faletua ma tausi´´ sa starajú o svoje rodiny a mužov. Posledná skupina sú deti ´´Tamaiti´´.

 

Transport k západnému pobrežiu sprevádzajú banánové plantáže a drobné osady plné života. Malým trajektom sa dostávam na ostrov Savai´i. Tento najväčší vulkanický ostrov po ostrovoch Hawai a Nový Zéland hrá dôležitú úlohu v mytológii. Hornatosť ostrova vzbudzuje rešpekt a prechod cez osady dáva ešte hlbšie poznanie tohto pacifického štátu. Dostávame sa k osade A´opo, odkiaľ vedie turistická cesta na vrch Silisili v nadmorskej výške 1866 metrov . Krútiac hlavou nad sprievodcom menom Filipo odmietam výstup, keďže výstup trvá tri dni cez hustý prales plný komárov.

Prechod cez ostrov dáva veľmi intenzívny zážitok. Množstvo prírodných jazier vám dáva možnosť okúpať sa s obrovskými korytnačkami. Oblečenie pohádzané na zemi a šup sa do vody. Veru plávať s 50 kg korytnačkami nie je každodennou rutinou. Obrie potetované telo Bruca naznačuje,  že Samoa patrí medzi posledné národy, kde tetovanie na telách ľudí má svoju tradíciu. Mužské tetovania zaberajú oblasť od pásu po kolená a ženské tetovania sú v oblasti stehien. Celé generácie si vytvárali vlastné spôsoby tetovania. V našich podmienkach by sme sa s niečím takým asi nestretli. Na tetovania boli používané ostré žraločie zuby alebo kly z diviaka. Legendy hovoria, že čerstvo potetovaný muž nemohol ostať sám po dobu dvoch týždňov, inak by upadol do rozpoloženia a nešťastia a následne by upadol do hanby v rodine.

 

foto07_big.jpg

 

 

Pri spiatočnej ceste z ostrova Savai´i sa zastavím ešte na ostrovčeku Manono, ktoré leží uprostred dvoch ostrovov Upolu a Savai´. Ticho, len šum oceánu, provizórne chatrče a priateľskí ľudia mi dávajú pozitívnu energiu. Práve som ich zastihol pri tradičných modlitbách, tak ich nebudem vyrušovať Dám si radšej zopár čerstvo ugrilovaných rýb. Každá dedinka má prinajmenšom jeden kostol, do ktorého chodia zväčša všetci ľudia každú nedeľu v spoločenskom oblečení. Je úžastné pozorovať, ako sa všetci pekne obliekajú. Všetky deti sú napríklad oblečené v rovnakých šatách v škole. Nedeľnajšia bohoslušba je taktiež spojená s malou hostinou, pre ktorú rodiny zväčša prinesú niečo na jedenie. Každý svojím podielom prispeje niečím výnimočným.

 

foto08_big.jpg

 

Let na spiatočnej ceste z Apie smerom do Sydney trval  vyše 6 hodín a uvažoval som nad všetkým, čo com videl a zažil. Skutočne veľmi hrdý národ prešiel tvrdým vývojom. Prežili prírodné katastrofy a nehovoriac o agresívnom okupovaní ich ostrovného  suseda  Tongy z minulých čias. Som šťastný, že som mohol vidieť Samou v tej pravej tvári. V septembri 2009 som už len so strachom sledoval správy zo Slovenska,  pretože asi 170 ľudí zahynulo vplyvom masívnej  tsunami (veľké množstvo ľudí ostalo bez domova). Väčšina rezortov na južnej a východnej časti ostrova Upolu bolo totálne zničené.

 

Poďakovanie  patrí obom sprievodcom. Bruce a Sonny boli skutoční profesionáli. Taktiež ďakujem môjmu veľmi dobrému priateľovi Michalovi z Liptovského Mikuláša za pomoc pri organizovaní cesty naprieč Pacifikom a za pomoc pri komplikáciách so spiatočnou letenkouJ – Ďakujem Brother! Bez jeho iniciatívy by som sa na Samou nikdy nedostal a nikdy neprecestoval to čo som precestoval!

 

foto09_big.jpg

 

Marek Bachraty

cestovateľ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?